SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİN 103'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ BURSA’DA ANILDI

Bursa Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Sarıkamış şehitlerinin 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla Teleferik’ten Zeyniler Köyüne düzenlenen anma yürüyüşü yoğun ilgi gördü.

7 OCAK 2018 / İsmail BAĞCI

 

 Bursa Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Sarıkamış şehitlerinin 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla Teleferik’ten Zeyniler Köyüne düzenlenen anma yürüyüşü yoğun ilgi gördü.

 Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Gençlik Şuhedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü bütün illerin yanı sıra Bursa’da da yapıldı. Sarıkamış Harekatının 103’üncü yıl dönümünde hem şehitlerimizi anmak hem onlara vefa duygumuzu göstermek hem de Sarıkamış'ın manevi iklimini gençlerimize hissettirmek için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma yürüyüşü öncesi Teleferik istasyonunda tören düzenlendi. Bursa AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç.Dr.Süleyman Şahin, Bursa İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Hüseyin Uysal, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Kestel Kaymakamı İskender Yönden, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, İlçe, Şube ve Gençlik Merkezi Müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dağcılar, gençler ve vatandaşların katıldığı törende saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu. Ardından şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunarak şehitlerimize dua edildi. Törende yaptığı konuşmada Sarıkamış’taki Allahu Ekber Dağları'nda 90 bin şehidin bu ülke için canlarını feda ettiğini hatırlatan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, “Gençlerimizle, Sarıkamış şehitlerimizi vefa duygusu içerisinde anmak için yürüyüş yapacağız. Bu manevi iklimin gençlerimizde oluşturulması çok önemli. Özellikle gençlerimizin bu yürüyüşe katılması bizleri çok mutlu ve memnun ediyor. Bizler de onları bu manevi iklim içerisinde milli-manevi değerlerimizle, ülke sevgisiyle, vatan sevgisiyle buluşturma arzusundayız. Sporcularımız, dağcılarımız, genç kardeşlerimiz hepsi burada. İnşallah şehitlerimizi vefa duygusuyla, rahmetle ve şükranla anacağız. Binlerce vatandaşın  katılımı ile Zeyniler Mahallesine bir yürüyüş yapacağız. Burası dik bir yamaç, tam o manevi iklimi gençlerimize yaşatabileceğimiz bir yer. inşallah gençlerimiz de o manevi iklimi alacaklar.” dedi. Ayrıca İl Müdürü Şahin, Gençlik bu vatanın nöbetinde her daim oldu ve olmaya devam edecek. Bunun en son örneğini 15 Temmuz´da gösterdik” dedi. Bursa AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin ise, “Bu vatanın bizlere armağan edilmesi, bu vatan üzerinde hür ve özgür bir şekilde yaşamamız için canını hiç düşünmeden feda edenleri anmak için buradayız. 90 bin insanımız o günün şartlarında aç, üzerinde olmadığı libasla donarak şehit oldular. Onların bir tek gayeleri vardı bu vatanın Türk toprağı olduğunu ve üzerinde dalgalanan al bayrağın Türk bayrağı olduğunu dünyaya göstermek istediler” dedi.                                             

Törenin ardından yaklaşık üç bin katılımcı Uludağ’ın eteklerindeki Zeyniler Köyüne doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 3 kilometre yol yürüyen katılımcılar Zeyniler Köy Konağında yapılan çorba ve çay ikramının ardından kent merkezine döndü. Bursalı dağcılardan oluşan ekip ise, Zeyniler’den tarihi Cumalıkızık Köyüne yürüdü.