YÖNETİM
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu


Dr. Mehmet Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Dr. Kasapoğlu, aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalışan Dr. Mehmet Kasapoğlu, Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Dr. Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı.

Türkiye ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan Dr. Kasapoğlu, özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı.

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişilebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunan Dr. Kasapoğlu, gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı.

Evli ve bir çocuk babası olan Dr. Mehmet Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, öğrencilik yıllarında gençlik hareketleri içinde aktif olarak yer aldı. 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü yönetiminde görev aldı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevlerinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2009 – 2012 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı,  2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Baykan, 2004 – 2015 yılları arasında Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde amatör ve profesyonel kurul başkanlıklarının yanı sıra son olarak TFF’de Başkan Vekilliği yaptı.

Teakwondo Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliği, 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı yaptı.

Genel Müdürlük görevine atanmadan önceki dönemlerde, Spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 2012 Londra, 2016 Rio  Yaz Olimpik ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, 2014 Sochi 2018 PyeongChang Kış Olimpik ve Paralimpik oyunları  başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda kafile başkanı olarak görev aldı. 

9 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğüne atanmadan önce uzun yıllar özel sektörde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve avukat olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

YAKUP CANBOLAT

İL VALİSİ

 

1969 yılında Çorum’un Alaca İlçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta  öğrenimini Alaca’da tamamladı.  1991 yılında Ankara  Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.
1992 yılında Konya Valiliği Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. 1995 yılında kura çekerek Durağan (Sinop) Kaymakamlığına atandı.
Sırasıyla:
Durağan (Sinop) (1995-1998)
Yedisu (Bingöl) (1998-2000)
Cumayeri (Düzce) (2000-2003)
Kâhta (Adıyaman) Kaymakamlığı (2003-2005)
Yozgat Vali Yardımcılığı (İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği) (2005-2007)
 Söğüt (Bilecik) Kaymakamlığı (2007-2009) görevlerinde bulundu.
2009-2014 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Daha sonra Hakkâri Valiliği (2014-2016)  ve Konya Valiliği ( 2016-2018) görevlerinde bulundu.
Vali Yakup Canbolat son olarak 26 Ekim 2018  tarihli ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bursa  Valiliğine atanarak 07 Kasım 2018 tarihinde göreve başlamıştır.
Bursa Valisi Canbolat evli olup, iki çocuk, bir gelin ve bir torun sahibidir.

Doç.Dr. Süleyman ŞAHİN

Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü  

1974 yılında Sivas’ta doğdu. Ailesiyle birlikte 1976 yılında Bursa’ya yerleşti. İlkokul ve Lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra 1996 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Öğretmen olarak göreve başladı. İlk olarak 1996-1997 yılında Kütahya Tavşanlı ortaokulunda ve daha sonra da Bursa Emirbuhari İlköğretim Okulu, Milli Piyango Anadolu Lisesi, Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğretmen olarak görev yaptı. Bu süreçte eğitimini de devam ettirdi ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yönetimi Ana Bilim Dalında önce Yüksek Lisansını daha sonrada 2006 yılında Doktorasını tamamladı. 2014 yılında da İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Yönetim ve Strateji alanından Doçent oldu. 2007 yılında İngiltere/Brighton’da dil ve spor eğitim kurslarına katıldı. Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği Tarafından 2007 yılında 6 ay süreli yapılan “Yerel Yönetimler Akademisini” başarıyla tamamladı. 2009-2010 yıllarında Bursa ilindeki yerel bir gazetede spor yazarlığı yaptı. Yine 2004 - 2007 yılları arasında Bursa ilinde Spor İl temsilciliği görevinde bulundu. 2004 - 2010 yılları arasında Bursa Yıldırım Belediye Spor Müdürlüğü görevini yürüttü. Daha sonra 2010 – 2011 yılları arasında Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevinde bulundu. Ekim 2011 tarihinde Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevine atandı. Şahin, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2013 yılında Mersin ilinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’na Genel Koordinatör Yardımcısı ve 07-23/Şubat/2014 tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunlarına İdareci olarak görevlendirildi.

 Şahin, küçük yaşlardan itibaren sporun içerisinde oldu. Aktif olarak Güreş, Atletizm, Tenis ve Futbol dallarında spor yaptı. Güreş branşında 1992 yılında gençler kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu.  Tenis, Atletizm ve Futbol dallarında antrenörlük belgeleri bulunan Şahin, aynı zamanda Uluslararası 1. kategori güreş hakemlik kokartına sahip. Avrupa ve Dünya  şampiyonalarında ve birçok uluslararası spor müsabakalarında da hakem ve idareci olarak görev alan Şahin, halen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu, Türkiye Tenis Federasyonu Eğitim kurulu üyeliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda birçok ulusal ve uluslararası sempozyum ve dergilerde bilimsel makaleleri yayınlanan şahin, Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi alanında da 2. Yüksek Lisansını sürdürmektedir. İngilizce bilen Şahin, evli ve 2 çocuk babasıdır.