YÖNETİM
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.İzzettin KÜÇÜK

İL VALİSİ

İlimiz Valisi Sayın İzzettin KÜÇÜK 11.11.1964 tarihinde Erzurum İli Tortum ilçesinde doğmuş olup evli ve iki çocuk babasıdır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesi’nde master yapmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Mesleki kariyeri; sırasıyla Yenice, Pehlivanköy ve Eflani Kaymakamlığına vekâleten görev yaptıktan sonra Abana, Aydıntepe Kaymakamlığı, Siirt Vali Yardımcılığı, Pamukova, Safranbolu ve Üsküdar Kaymakamlığı yapmıştır. 11.05.2010-16.02.2014 tarihleri arasında Karabük Valisi, 18.02.2014-13.06.2016 tarihleri arasında Şanlıurfa Valisi olarak görev yapan Sayın İzzettin KÜÇÜK; 01.06.2016 tarih ve 29729 Sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan 30.05.2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararınca Bursa Valiliği görevine atanmıştır.

 

Doç.Dr. Süleyman ŞAHİN

Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü  

1974 yılında Sivas’ta doğdu. Ailesiyle birlikte 1976 yılında Bursa’ya yerleşti. İlkokul ve Lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra 1996 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Öğretmen olarak göreve başladı. İlk olarak 1996-1997 yılında Kütahya Tavşanlı ortaokulunda ve daha sonra da Bursa Emirbuhari İlköğretim Okulu, Milli Piyango Anadolu Lisesi, Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğretmen olarak görev yaptı. Bu süreçte eğitimini de devam ettirdi ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yönetimi Ana Bilim Dalında önce Yüksek Lisansını daha sonrada 2006 yılında Doktorasını tamamladı. 2014 yılında da İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Yönetim ve Strateji alanından Doçent oldu. 2007 yılında İngiltere/Brighton’da dil ve spor eğitim kurslarına katıldı. Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği Tarafından 2007 yılında 6 ay süreli yapılan “Yerel Yönetimler Akademisini” başarıyla tamamladı. 2009-2010 yıllarında Bursa ilindeki yerel bir gazetede spor yazarlığı yaptı. Yine 2004 - 2007 yılları arasında Bursa ilinde Spor İl temsilciliği görevinde bulundu. 2004 - 2010 yılları arasında Bursa Yıldırım Belediye Spor Müdürlüğü görevini yürüttü. Daha sonra 2010 – 2011 yılları arasında Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevinde bulundu. Ekim 2011 tarihinde Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevine atandı. Şahin, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2013 yılında Mersin ilinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’na Genel Koordinatör Yardımcısı ve 07-23/Şubat/2014 tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunlarına İdareci olarak görevlendirildi.

 Şahin, küçük yaşlardan itibaren sporun içerisinde oldu. Aktif olarak Güreş, Atletizm, Tenis ve Futbol dallarında spor yaptı. Güreş branşında 1992 yılında gençler kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu.  Tenis, Atletizm ve Futbol dallarında antrenörlük belgeleri bulunan Şahin, aynı zamanda Uluslararası 1. kategori güreş hakemlik kokartına sahip. Avrupa ve Dünya  şampiyonalarında ve birçok uluslararası spor müsabakalarında da hakem ve idareci olarak görev alan Şahin, halen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu, Türkiye Tenis Federasyonu Eğitim kurulu üyeliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda birçok ulusal ve uluslararası sempozyum ve dergilerde bilimsel makaleleri yayınlanan şahin, Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi alanında da 2. Yüksek Lisansını sürdürmektedir. İngilizce bilen Şahin, evli ve 2 çocuk babasıdır.