İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR 15 TEMMUZ’U ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığının "Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar Projesi" kapsamında Bursa'ya gelen 15 Temmuz gazilerinden Abdullah İrgin, M.Şükrü Kıntaş, Metin Doğan ve Ayşenur Tolun Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde o gece yaşadıklarını anlattı.

5 ARALIK 2016 / İsmail BAĞCI

Gençlik ve Spor Bakanlığının "Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar Projesi" kapsamında Bursa'ya gelen 15 Temmuz gazilerinden Abdullah İrgin, M.Şükrü Kıntaş, Metin Doğan ve Ayşenur Tolun Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde o gece yaşadıklarını anlattı.

 
Her yaştan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Programa, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Arif Karademir, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Rasim Arı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç.Dr.Süleyman Şahin, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, KYK Bursa Bölge Müdürü Hüseyin Uysal, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Bursa'daki şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi yaşananları kum sanatıyla aktaran Veysel Çelikdemir'in gösterisi ilgiyle izlendi.

Darbe girişimini engellemek amacıyla tankların önünde mücadele eden vatandaşlardan Mehmet Şükrü Kıntaş, programda yaptığı konuşmada, egzoz borularını tıkayarak tankları durdurmayı başardıklarını söyledi.

Atatürk Havalimanı'nda tankların önüne yatan Metin Doğan, o gece insanların yaşananların önemini fark edip sokağa çıktığını belirterek, "Tankın önünde ezildiğimi gören insanlar sokağa çıkar ve darbeye engel olur düşüncesiyle havalimanında tankın önüne yattım." dedi.

Vücuduna isabet eden kurşun nedeniyle gazi olan Ayşenur Tolun ise programa tekerlekli sandalyesiyle katıldı.

Tolun, olayları öğrendikten sonra evinde duramadığını ve annesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere dışarı çıktığını dile getirdi.

Orhanlı Gişeleri'ne geldiğinde askerler tarafından kendisine ateş açıldığını bildiren Tolun, kurşunun omurgasına isabet ettiğini ve belden aşağısını hissetmediğini belirtti.

Darbe girişimini engellemek için Genelkurmay Başkanlığına girerek kolundan yaralanan Abdullah İrgin de programın adının "Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar Projesi" olduğunu ancak kendisine "kahraman" yakıştırmasının yapılmasını kabul etmediğini kaydetti.

O gece gazi olanların hiçbir menfaat gözetmediğini vurgulayan İrgin, "Bu hain geceyi unutturmamaya çalışıyoruz.'' diye konuştu.

Gecenin sonunda Dursun Ali Erzincanlı, şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e hitaben yazdığı "Otuz Kuş" şiirini seslendirmesi ve Protokol tarafından 15 Temmuz şehit ve gazilerine Türk bayrağını teslim edildi.