Bursa, Türkiye’nin en köklü şampiyonalarından biri olan Turkcell Türkiye Atletizm Şampiyonası’nın 86’ncısına ev sahipliği yaptı. Atıcılar Olimpik Atletizm Stadyumunda düzenlenen Şampiyonaya yaklaşık 400 atlet katıldı. 03-04 Ağustos 2019 tarihlerine toplam 42 branşta yapılan yarışmalar önemli yıldızların katılımıyla gerçekleşti. Birçok birçok milli atletin ter döktüğü yarışmaların ilk gününde 100 metrede Jak Ali Harvey, kadınlar üç adımda Tuğba Danışmaz ve sırıkla atlamada Buse Arıkazan Türkiye Şampiyonası rekorlarıyla birinciliğe uzandı.
YENİ REKORLARA İMZA ATILDI
Erkekler 100 metrede yedi seçme serisinin ardından koşulan finalde Jak Ali Harvey, 10.33’lük dereceyle Türkiye şampiyonu oldu. Jak Ali Harvey, 10.43 ile Ramil Guliyev ve Ertan Özkan’ın paylaştığı Türkiye şampiyonası rekorunu kırdı.
400 metre erkeklerde 31 yaşındaki Oğuz Akgül, Türkiye Şampiyonası tarihindeki en yaşlı 400 metre şampiyonu oldu. Sadece üç yıl önce atletizme başlayan Akgül, 1962 yılında 400 metreyi kazanan 29 yaşındaki Fahir Özgüden’e ait en yaşlı 400 metre Türkiye şampiyonu unvanını aldı.
Kadınlar üç adımda Avrupa U23 ikincisi Tuğba Danışmaz, formunu sürdürdüğünü gösterdi ve rahat bir şampiyonluk elde etti. Tuğba Danışmaz, ilk hakkında 13.74 ile Sevin Sinmez’e ait 13.57’lik Türkiye Şampiyonası rekorunu yeniledi.
Kadınlar sırıkla atlamada ise Türkiye rekortmeni Buse Arıkazan; üst üste üçüncü, toplamda ise beşinci Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. 25 yaşındaki Buse Arıkazan, 4.20 ile şampiyona rekorunu kırdı, ancak sonrasında 4.35’teki denemesinden sonuç alamadı.
Şampiyonanın ikinci gününde yürüyüşte iki Türkiye rekoru kırıldı. 10,000 metre yürüyüş branşının galipleri Ayşe Tekdal ve Salih Korkmaz yeni rekorlara imza atan isimler oldu. Salih Korkmaz, aynı zamanda Türkiye Şampiyonası’nda tüm performanslar içinde IAAF puan cetveline göre en iyi puanı (1150 puan) elde ederek, TAF tarafından verilen 3000 TL’lik birincilik ödülünün de sahibi oldu. Yarışmalar sonunda en değerli 10 derecenin sahibine para ödülü dağıtıldı.Kadınlarda Türkiye Şampiyonası’nda yarışan atletler arasında en iyi dereceye 1119 puana karşılık gelen 9:50.29’luk 3000 metre su engelli derecesiyle Özlem Kaya imza attı. Özlem’in ardından Elif Gören (400m engelli) ve Tuğba Danışmaz (üç adım), Türkiye Şampiyonası’nın sıralamasında ilk üçü yakalayan isimler oldu.
DÜNYANIN EN İYİ İKİNCİ DERECESİ ELDE EDİLDİ
Türkiye Şampiyonası’nda klasman dışı yarışan misafir atlet Ese Brume ise, Bursa’da müthiş bir performansa imza attı. İki hafta önce Erzurum’da 6.96’lık derece yapan Nijeryalı uzuncu Brume bu kez 7 metreyi aştı. Bursa’da 7.05’lik derecesiyle bu sezon dünya listesinde en iyi ikinci atlayışı yapan Ese Brume, 2019 IAAF listesinde yeniden ikinci sıraya yükseldi.